Projekto aprašymas

Projekto aprašymas

Beržės upelio slėnio pritaikymas poilsiui ir pažinimui

Bus sutvarkyta Beržės upelio slėnio aplinka, pasodinta medžių, įrengti pasivaikščiojimo takai, tiltelis per upelį, pastatytas vandens malūno ratas, infpormacinės lentos, įrengti mažosios infrastruktūros elementai (suolai, stalai, saulės elementų apšvietimas ir kt.). Taip pat bus sutvarkoma Beržės upelio pakrantės, pagerės teritorijos ekologinė būklė.
Projekto vieta
Dacijonų k.
Projekto vertė
20 000 Eur
Projekto tikslas

Sutvarkyti Tauragės rajono savivaldybės panaudos pagrindais naudojamo valstybinės žemės sklypo (Tauragės r. sav., Tauragės sen., Dacijonų k., Paplentės g. 2A (0,5706 ha)) teritoriją (toliau Beržės upelio slėnis);

Pritaikyti Beržės upelio slėnį Tauragės raj. Gyventojų ir Dacijonų kaimo bendruomenės poreikiams, įrengiant poilsio ir pažintinę – istorinę infrastruktūrą.

Beržės upelio slėnio randasi prie kelio Tauragė–Žukai. Iš vienos jo pusės teka Beržės upelis, iš kitos pusės baigiasi nuo Pramonės rajono naujai įrengiamas dviračių ir pėsčiųjų takas, kurį ateityje planuojama pratęsti iki Šilinės kaimo. Tauragės r. gyventojams dviračių taku pasiekusiems Dacijonus aktualu sudaryti sąlygas pailsėti, susipažinti su pagrindiniais Dacijonų karšto istoriniais faktais.

Dacijonai patenka į Camino Lituano Žemaitijos atšakos etapą (Tauragė–Dacijonai–Dauglaukis). Camino Lituano kultūros keliu žygiuos piligrimai ir žygeiviai iš visos Lietuvos, tame tarpe ir Tauragės r. gyventojai. Etapų stotelėse piligrimų ir žygeivių patogumui aktualu įrengti reikalingą poilsiui infrastruktūrą bei objektus, padedančius susipažinti su krašto istorija.

Beržės upelio slėnyje sukurta infrastruktūra naudotųsi ne tik Dacijonų ir aplinkinių kaimų gyventojai, bet Tauragės miesto ar rajono gyventojai, kurie Pramonės taku, keliu Tauragė–Žukai eina pėsčiomis, važinėja dviračiais, motociklais ar vyksta automobiliu į mišką, į poilsiavietes prie Sakalinės girininkijos, Meižės tvenkinio, Juodežerio, keliauja kitais tikslais. Viešojoje erdvėje norime įrengti objektus, kurie supažindintų su istorija – gyventojai pasakoja istorijas apie buvusį malūną, kaime randama girnų, o vokiečių istorikas M. Helmanas Dacijonų (Paberžės) malūną mini istoriniuose šaltiniuose. 1940 m. pasienis buvo padalintas į tris zonas. Pirmoji zona ėjo prie pat sienos. Į antrą zoną įėjo Ližiai, Dacijonai, Baltramiejiškiai, Požerūnai – tai maždaug 10 kilometrų ruožas nuo sienos. Antros zonos gyventojai turėjo pase atžymą. Norint aplankyti gimines gyvenančias antroje zonoje, reikėdavo užeiti į pasienio štabą užsiregistruoti.

Įrengti informacinius stendus, kuriuose pateikti istorinius faktus apie Dacijonų, Grineidžių, Baltramiejiškių, Drąslaukio, Ližių kaimus, Šešuvies tiltą ir kt.

Įgyvendinant projektą planuojama atlikti darbus: sutvarkyti Beržės upelio slėnio aplinką, atlikti melioracijos darbus, atvežti žemių, pasėti žolę, pasodinti medžių, įrengti pasivaikščiojimo takus, tiltelį per upelį, įsigyti vandens malūno ratą, saulės pakraunamą apšvietimą, informacines lentas, mažosios architektūros elementus (suolus, stalus ir kt.).

2020 metais 15 bendruomenės gyventojų savanorystės pagrindais tvarkė Beržės upelio slėnį: iškirto ir pašalino nevertingus krūmus ir medžius, nupjovė seną žolę, surinko iš visos teritorijos ir Beržės upelio vagos šiukšles. Projekto metu savanoriškais pagrindais bus sutvarkyta kita upelio pusė. Gyventojams trūksta sutvarkytų viešųjų erdvių, kur galėtų kokybiškai praleisti poilsinį, edukacinį, aktyvų laisvalaikį.

Projekto nauda

Įgyvendinus projektą bus išvalyta gamta ir sutvarkyta aplinka. Bendruomenės, Tauragės r. gyventojams, Lietuvos piligrimams ir žygeiviams bus sudarytos pagerintos, tinkamos poilsio ir aktyvaus laisvalaikio sąlygos. Beržės upelio slėnyje lankytojai galės pailsėti, pasivaikščioti, sportuoti, susipažinti su gamta, vietove, krašto istorija, pasigrožėti gamta.

Bus sutvarkyta Beržės upelio slėnio aplinka, pasodinta medžių, įrengti pasivaikščiojimo takai, tiltelis per upelį, pastatytas vandens malūno ratas, informacinės lentos, įrengti mažosios infrastruktūros elementai (suolai, stalai, saulės elementų apšvietimas ir kt.). Taip pat bus sutvarkytos Beržės upelio pakrantės, pagerės teritorijos ekologinė būklė. Bus skatinama aktyvi fizinė veikla, bendravimas šeimomis. Tai didins vietos bendruomenės, Tauragės r. gyventojų aktyvumą, saviraišką ir sveiką gyvenseną.

Projekto fotografijos

photo 1

Projekto vieta

Tauragės r. sav, Tauragės sen, Dacijonų km, paplentės g. 2A
Idėjų bankas